Použití napářky u konkrétních stavů
Vaginální napářka je stále více používaná technika, která nachází své uplatnění zejména v období těhotenství a při porodu. Využít se dá během celého života ženy v mnohem větší škále diagnóz a obtíží. Je to stará alternativní léčebná metoda, která využívá vodní páry a bylinných extraktů k léčbě a regulaci ženského reprodukčního systému. Pokud si nejste jistá, zda je ve Vašem případě aplikace bylinné napářky vhodná, doporučujeme konzultovat stav se svým gynekologem.
NAPÁŘKU MŮŽETE PŘIPRAVIT DOMA I BEZ SPECIÁLNÍHO VYBAVENÍ
Principem napářky je nahřívání pomocí páry. Jedná se o příjemnou techniku, kdy žena sedí nad horkou párou. Při napařování je vždy vhodné zabalit se do deky, aby vytvořené teplo neunikalo. K tomu se obvykle využívají speciální napářkové stoličky, prkénka či židle s otvorem v sedátku. Toto vybavení se dá koupit na specializovaných webech, nicméně je možné pomůcku pro napařování vyrobit doma. Variantou je také napařování na wc, kdy se do toalety vloží hrnec s bylinnou směsí. Také je možné napařování i bez jakýchkoliv pomůcek (postačí hrnec a deka), kdy si žena může nad hrnec kleknout a opřít se lokty např. o postel.
Kdy napářku používáme:
BOLESTIVÁ MENSTRUACE
Vaginální napářka může pomoci při regulaci menstruačního cyklu, zejména pro zmírnění bolesti. Je dobré zvolit bylinky, které mohou ulevit od křečí a bolestí. Napařování se provádí tři dny až jeden týden před očekávanou menstruací. Napářku je vhodné provádět několik dní po sobě. Při začátku krvácení již nenapařujte.
ENDOMETRIÓZA
Napářka se může využívat i u klientek s endometriózou, jako doplňková léčba. U endometriózy se jedná o aseptický (nebakteriální) zánět, teplo tedy na něj nemá negativní vliv. Naopak působení tepla a bylin může mít analgetický efekt. Opět napařujte před menstruací, nebo kdykoliv v průběhu cyklu. Nikdy ne ale při menstruaci samotné. Je možné zakoupit bylinné směsi vhodné přímo pro ženy s endometriózou.
PODPORA OTĚHOTNĚNÍ
Některé ženy používají vaginální napářku, jako součást celkového plánu na podporu plodnosti. Byliny mohou zlepšovat nárůst děložní sliznice a zlepšovat kvalitu cervikálního hlenu. Navíc celý proces napařování ženu příjemně zklidní. S tímto záměrem je vhodné napařovat pouze do období ovulace a následně už ne. Opět začít až po skončení menstruace. Pro podporu početí stačí napářku provést jednou po skončení menstruace a znovu pár dní před ovulací (před stykem, aby teplo nepůsobilo negativně na spermie).
PROCES UMĚLÉHO OPLODNĚNÍ (IVF) ČI INSEMINACE
V tomto případě raději konzultujte techniku s lékařem. Dle empirických zkušeností může napářka být dobrým doplňkem v léčbě neplodnosti. Můžete ji udělat jednou po skončení menstruace a následně v den plánované inseminace či embryotransferu – tj. ráno před zákrokem, jako přípravu.
V TĚHOTENSTVÍ A PŘI PORODU
Vaginální napářku provádíme pouze od ukončeného 38.týdne těhotenství. Je možné provádět ji denně nebo obden. Tato technika napomáhá přípravě porodních cest k porodu. Může ulevovat i od bolestí. Napářka je vhodná také v první době porodní, respektive při rozbíhání porodu, kdy opět ulevuje od bolestí a pomáhá s uvolněním porodních cest. Dnes se napářky provádějí i přímo v některých porodnicích.
PO PORODU
Po porodu může vaginální napářka pomoci v procesu hojení a regenerace. Je nutné s napářkou začít, ale až po dokrvácení, resp. když očistky znatelně zeslábnou a barva bude spíše hnědá/šedá. Tehdy můžete zkusit krátkou napářku. Pokud se následně neobjeví krvácení, můžete s napařováním pokračovat, a takto ukončit šestinedělí. Pro nejlepší efekt se doporučuje 30ti denní poporodní napářková kůra.
Kdy není vhodné napářku provádět vůbec
- Kontraindikací pro využití napářky je těhotenství až do ukončeného 38. týdne.
- Další kontraindikací je krvácení. Při probíhající menstruaci nikdy napářku neprovádíme. Totéž platí i při krvácení po porodu, tj. při odcházení očistek.
- Napářku také neprovádějte, pokud jste v akutní fázi jakékoliv gynekologické infekce.
- Pokud máte zvýšenou teplotu, horečku nebo jste nemocná, raději napařování odložte až se budete cítit lépe.
- Nenapařujte se ani po ovulaci, pokud si přejete otěhotnět, respektive byste mohla být těhotná.